Szanowni Państwo!

Goszcząc w naszym Ośrodku, macie niepowtarzalną okazję zwiedzić to, co w Łebie i okolicy najciekawsze…

Oto kilka propozycji od nas, choć atrakcji jest dużo, dużo więcej…

Słowiński Park Narodowy

To jeden z dwóch polskich Parków Narodowych położonych nad samym Morzem Bałtyckim. Różnorodność przyrody w tym miejscu zadecydowała również o tym, że w 1977 roku zostało ono objęte prestiżowym programem UNESCO „Człowiek i biosfera”.

Warto na własne oczy przyjrzeć się zjawiskowym wydmom, zbiornikom wodnym (Jezioro Gardno i Jezioro Łebsko) i unikalnym organizmom: zwierzętom, roślinom, grzybom, wśród których wiele jest pod ochroną. Na terenie Parku znajduje się również wieża widokowa, z której rozpościera się piękny widok na jezioro Gardno i zielone okolice. W obszar Parku wpisuje się również Latarnia Morska w Czołpinie.

Wizyta w Słowińskim Parku Narodowym to idealna rozrywka dla całej rodziny i miłośników przyrody. Możliwy jest także spacer na  Świętą Górę Słowian – Rowokół, najwyższą na tych terenach, której wysokość wynosi 114,8 m n.p.m.

W Słowińskim Parku Narodowym powstało także pięć bardzo interesujących ścieżek przyrodniczych o charakterze fitosocjologicznym, ekologiczno-kulturowym i ornitologicznym. Mają one na celu prezentację zjawisk przyrodniczych na tle historycznej oraz współczesnej gospodarki mieszkańców Niziny Gardnieńsko-Łebskiej.

Ciekawostką jest, iż w 1996 do woliery pod Czołpinem trafił orzeł bielik. Warto też sprawdzić jak wygląda szyszka sosny czarnej…

Odległość od ośrodka: Wydma Łącka ok 6 km, Wydma Czołpińska ok. 54 km, Latarnia Czołpino ok. 43 km, Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego i Latarnictwa ok. 52 km, szczyt Rowokół ok 45 km.

Wydma Łącka – Ruchome Wydmy

Jedyne w naszym kraju skupisko ruchomych, nadmorskich wydm, które tworzą niesamowite krajobrazy, przypominające pustynię. Najwyższa jest wydma Łęcka o wysokości 42 m n.p.m. Czasem, Słowińskie wydmy nazywa się też Białymi Górami.

Wydmy powstają poprzez przemieszczanie się piasku (deflacja) lub osadzanie piasku (akumulacja). Przemieszczanie wydm nie jest jednakowe.

W zachodniej i wschodniej części Mierzei Łebskiej wydmy są mniej ruchliwe do ok. 3 metrów na rok. W środkowej części na odcinku długości około 5 km i szerokości 1 km, wydmy przesuwają się średnio o 2 do 10 metrów rocznie. Wiatr przesuwa wydmy w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, w wyniku czego jezioro Łebsko stopniowo zmniejsza swoją powierzchnię.

Odległość od ośrodka: Wydma Łącka (szczyt) ok 7,5 km

Plaża Łeba

To 3 główne kąpieliska. Po zachodniej stronie rzeki, ok. 1000 m od falochronu, u wejścia do portu, mieści się plaża B. Pod opieką ratowników WOPR-u znajduje się ok. 200 metrów brzegu. Często spotykają się tutaj miłośnicy kitesurfingu. Dojście na plażę prowadzi przez ulicę Turystyczną – w trakcie spaceru przez przybrzeżny las można dostrzec resztki ceglanej ściany. Są to skromne pozostałości po XIII-wiecznym kościele św. Mikołaja, patrona żeglarzy i rybaków. Świątynię zniszczyły gwałtowne sztormy i powodzie w II połowie XVI stulecia.

Zaraz przy wschodnim falochronie zaczyna się 600-metrowa plaża A, najbardziej reprezentatywna i najmocniej rozbudowana w Łebie. Strefa strzeżona kończy się mniej więcej na wysokości charakterystycznego pałacyku “Neptun”, wybudowanego na przełomie XIX i XX wieku. Pierwotnie był to kurhaus – czyli dom zdrojowy.

Kawałek dalej (ok. 0,5 km) na wschód zaczyna się plaża C o długości 300 m. To obszar przeznaczony przede wszystkim dla uczestników kolonii i obozów dla dzieci.

Będąc na plażach w Łebie warto też wybrać się na dłuższy niż zazwyczaj – nawet kilkunastokilometrowy – spacer wzdłuż morskiego brzegu. Idąc w kierunku zachodnim dojdzie się do słynnych ruchomych wydm. Dalej i na szczytach piaskowych wzgórz położone są dawne niemieckie stanowisko testowania rakiet (działa tu muzeum) oraz cmentarz Słowińców – zabytek z XVIII wieku.

Z kolei wyprawiając się na wschód można dotrzeć do wraku 62-metrowego statku “West Star”. Wybudowana w Helsinborgu jednostka duńskiego armatora zatonęła w październiku 1971 r. Okręt transportował ładunek drewna z Gdańska do Anglii. Morze zniosło wrak bardzo blisko brzegu, mniej więcej na wysokości latarni morskiej Stilo – statek osiadł na głębokości zaledwie 2,5 m. Wprawdzie systematycznie zapada się w piaszczyste dno, jednak dwa maszty powinny jeszcze nadal wyraźnie wystawać ponad wodę.

Odległość od ośrodka: ok 600-700 metrów

Port w Łebie

To oaza dla wszystkich miłośników żeglarstwa i wypraw łodziami oraz statkami wycieczkowymi na wody Morza Bałtyckiego. Przy pomostach pływających i nabrzeżach wyposażonych w oświetlenie i odbijacze może cumować ponad 150 różnego rodzaju jednostek, od kutrów rybackich po maksymalnie 24-metrowe motorówki i jachty żaglowe, mierzące do 18 m.

Wejście do portu zostało poważnie przebudowane w 2001 roku. Nowy kształt falochronu zachodniego, lekko zakrzywionego w prawo (patrząc od strony lądu), wymusza inny kurs podejścia. Biorąc pod uwagę dominujące na Bałtyku wiatry zachodnie, to rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo. Oba falochrony, o długości ok. 330 i 185 metrów, wykorzystywane są przez turystów jako molo spacerowe lub wędkarskie miejscówki.

Nowoczesna marina jachtowa to dziś prawdopodobnie najważniejsza część portu. Położona jest w odległości ok. 200 metrów od ujścia rzeki Łeby, w basenie oddzielonym 160-metrową groblą od głównego kanału żeglugowego. Głębokość eksploatacyjna basenu jachtowego wynosi 2,5-3,5 m. Port zapewnia niezbędną infrastrukturę oraz usługi, jak wodowanie łodzi, zaopatrzenie jej w wodę i energię elektryczną, dokonanie podstawowych napraw itp.

Do Łeby zawijają również statki pasażerskie, w tym jednostki efektownie stylizowane na żaglowce sprzed kilkuset lat. W sumie, w trakcie sezonu wakacyjnego z ich usług korzysta ok. 60 tysięcy turystów.

Spacerując wzdłuż nabrzeża warto bacznie się rozglądać, nie tylko za ładnymi statkami. U nasady wschodniego falochronu ustawiono dzwon przeciwmgielny. Na płaszczu umieszczono wizerunki patronów ludzi morza – św. Mikołaja i św. Jakuba. Instrument pomagający niegdyś odnaleźć żeglarzom właściwą drogę pozbawiony jest serca, a pęknięcie jest zamierzone i nie jest efektem starości – to zaledwie pochodząca z 2000 r. replika charakterystycznego dzwonu, znanego z dawnych obrazów i fotografii Łeby. Z kolei po zachodniej stronie stoi 16-metrowy krzyż nawigacyjny, poświęcony pamięci tych, którzy nie wrócili z pracy na morzu.

Ciekawie prezentuje się także budynek Centrum Obsługi Morskiego Ruchu Turystycznego, w którym mieszczą się m.in. salka szkoleniowa czy siedziby klubów żeglarskich. Jego elewacja stylizowana jest na konstrukcję szachulcową – niegdyś bardzo rozpowszechnioną na obszarze Pomorza, charakterystyczną dla tego regionu. Podobnie wygląda zresztą miejscowa restauracja i lokale noclegowe dla żeglarzy. Obok nich stoi niezwykła konstrukcja – Świerkowa Tratwa. To wierna replika tratwy “Nord”, którą w 1957 r. trójka śmiałków przepłynęła z Łeby do szwedzkiej Gotlandii. Wśród uczestników niezwykłej wyprawy był słynny Andrzej Urbańczyk.

W kapitanacie (ul. Kościuszki 1) regularnie można obejrzeć wystawy tematyczne, organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie i lokalne stowarzyszenia. Przed budynkiem warto zwrócić uwagę na pomnik-kotwicę i maszt z wieloma kolorowymi banderami.

Odległość od ośrodka: około 831 metrów

Rejsy po morzu i jeziorze

W kurorcie turystycznym klasy Łeby nie mogło zabraknąć propozycji turystycznych rejsów po okolicznych wodach. Różnej klasy statki pasażerskie kursują przede wszystkim po Łebsku oraz po Morzu Bałtyckim. I w jednym, i w drugim przypadku na uczestników czekają niepowtarzalne widoki oraz dodatkowe atrakcje.

Z przystani w Rąbkach nad północno-wschodnimi brzegami jeziora wypływają długie, kryte baldachimem jednostki. Krótszy wariant rejsu, trwającego ok. 20-25 minut, po wycieczce wzdłuż linii brzegowej kończy się w pobliżu Muzeum Wyrzutni Rakiet. Celem dłuższych wypraw po Łebsku są Kluki i tamtejsze Muzeum Wsi Słowińskiej. Część rejsowa blisko 8-godzinnej wycieczki trwa w obie strony ok 3 godzin.

Obok klasycznych wycieczkowców, z Łeby na morze wypływają także nie do końca typowe statki – np. starannie wystylizowany na XVII-wieczny galeon “Gryf”, cumujący zwykle przy ul. Abrahama, w północnej części portu na rzece Łebie. Ozdoby i cieszące oko detale dwumasztowca pozwalają poczuć się jak prawdziwy wilkmorski sprzed kilku stuleci. Każdy pasażer ma tu możliwość, by przez chwilę samemu chwycić za koło sterowe. Dla większych grup możliwe jest zorganizowanie zabawy z muzyką, szantami i stosownym poczęstunkiem.

Pewną odmianą rejsów pasażerskich są wędkarskie wyprawy na pełne morze. Tego typu wycieczki organizuje wielu rybaków i właścicieli jachtów w Łebie – warto popytać w porcie.

Odległość od ośrodka: Port Łeba 831 metrów , przystań Rąbka ok 2 km
Uwaga – będąc naszym Gościem na minimum 7 dniowym pobycie rejs po morzu macie Państwo w cenie pobytu!

Latarnia Morska Stilo

To zbudowany w latach 1904-1906, na szycie 55-metrowego wzgórza na Mierzei Sarbskiej w odległości ok. kilometra od brzegu, drogowskaz dla żeglarzy. Wieża wznosi się na ok. 32-33 m ponad poziom gruntu. Zasięg światła emitowanego przez 24 żarówki o mocy 1200 W, umieszczone na obrotowym panelu, wynosi ok. 23,5 mili morskiej – czyli ponad 43 kilometry.

6

Latarnię zbudowali Niemcy na betonowo-granitowym fundamencie, używając przygotowanych wcześniej elementów staliwa i skręcając je ze sobą nitami. Drobne szczeliny wypełniono ołowiem. Na całym świecie tylko 3 latarnie morskie skonstruowane są w taki sposób. Pierwsza wieża zbudowana była z drewna, ale po krótkim czasie ją zmodernizowano – jej podstawa wciąż ma kształt szesnastokąta, zgodnie z projektem autorstwa Waltera Kortego.

Z jej szczytu można dostrzec pozostałości po nautofonie – instalacji emitującej przenikliwy dźwięk, użytecznej w przypadku szczególnie gęstej mgły. Tzw. buczek przy Stilo był słyszalny w odległości od 6 do 12 mil morskich. Pierwszy system oświetlenia tworzyły gazowy palnik, pryzmaty oraz lustra.

Najsłynniejszym latarnikiem w ponad 100-letniej historii Stilo był jak dotąd Stefan Łozicki, który tę służbę rozpoczął w 1948 roku. W 1944 r. otrzymał on Krzyż Walecznych za zasługi położone w bitwie pod Monte Cassino – służył jako radiotelegrafista w czołgu, który prowadził decydujący atak.

Turyści mogą zwiedzać latarnię od początku czerwca do końca sierpnia, w godzinach 10:00-18:00

Odległość od ośrodka: ok 25 km

Sea Park Sarbsk

To tematyczny park rozrywkowo-edukacyjny, którego liczne atrakcje związane są z morzami, oceanami, przedstawicielami wodnej flory i fauny oraz z historią i kulturą polskiego Pomorza. Sea Park posiada tak szeroki wachlarz interesujących opcji, że zgłębienie wszystkich jego zakątków zajmie wiele przyjemnie spędzonych godzin – najlepiej w kompletnym gronie rodzinnym.

Bodaj największym obiektem w parku pod Łebą jest fokarium, składające się z 8 basenów zewnętrznych. Pokazy – karmienie tzw. trening medyczny, w trakcie którego zwierzęta wykonują polecenia i przyzwyczajają się do opiekunów – odbywające się na 3 z nich ogląda się z trybun. Żyją tutaj przedstawiciele 4 różnych gatunków: foki szarej, kotika południowoamerykańskiego, foki pospolitej i uchatki kalifornijskiej.

Żywe zwierzęta przebywają również w wolierach dla ptaków. Dla 24 skrzydlatych gatunków, naturalnie występujących w strefie przybrzeżnej Bałtyku, wydzielono 120 m² terenu.

Inne (nad)morskie stworzenia można podziwiać na ekranach kilku sal multimedialnych. Takich obiektów na terenie Sea Parku jest aż 4. W nowoczesnej technologii prezentowane są zwierzęta z egzotycznych zakątków świata oraz realistyczne animacje z prehistorycznymi gadami. Dla dzieci zaś przygotowano specjalne, interaktywne sesje edukacyjne.

Niewątpliwie dużą atrakcją Sea Parku są 2 parki realistycznych modeli. W pierwszym z nich królują rzeźby rekinów, pingwinów, morsów, żółwi, kałamarnic i innych władców głębin. Figury odwzorowują naturalne rozmiary przedstawianych gatunków. Drugą ścieżkę makiet tworzą miniatury latarni morskich stojących na polskim wybrzeżu. W obu przypadkach nie mogło zabraknąć wypełnionych ciekawostkami tablic informacyjnych.

Za niewątpliwie istotne miejsce należy uznać Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego. Posiada ono 9 stałych ekspozycji tematycznych, prezentujących ciekawe dzieła sztuki oraz sprzęty i pamiątki związane z morskimi wyprawami. Wystawy to m.in. Pomorskie Łodzie i Kutry, Warsztat cieśli okrętowego czy Mesa Kapitana Morgana.

À propos sławnego pirata – korsarze wyjęci spod prawa stanowią podstawowy motyw przewodni w kilku obecnych tu parkach zabaw, zbudowanych specjalnie z myślą o najmłodszych zwiedzających. Jest mieszczący się we wnętrzach okrętu “Wodnik” małpi gaj (labirynty, baseny z kulkami, zjeżdżalnie), jest plac zabaw z urządzeniami stylizowanymi na morskie głębiny, jest park linowy (głównie kładki i mostki), jest mini-kolejka turystyczna, jest wreszcie Wrak na Wspak: XVII-wieczny szwedzki galeon “Solen”, w którym góra i dół zamieniły się miejscami. Ciekawostka historyczna: oba statki, których repliki znajdują się w Sea Parku, starły się ze sobą w trakcie bitwy pod Oliwą w 1627 roku.

Sea Park funkcjonuje od początku kwietnia do końca listopada. Najdłużej jest czynny w lipcu i sierpniu.

Odległość od ośrodka: ok 12 km

Rodzinny
Park Rozrywki Łeba Park

To centrum zabawy – z pewną szczyptą edukacji – przeznaczone przede wszystkim dla dzieci, zbudowane na rozległym terenie o powierzchni 20 hektarów. Wprawdzie park powstał przede wszystkim z myślą o dzieciach, to i dojrzali goście mogą się znakomicie bawić.

Głównymi bohaterami Łeba Parku są prehistoryczne gady i inne stworzenia – a konkretniej bardzo realistyczne, pełne detali modele wykonane w skali 1:1. Oczywiście każdej bestii czy scence rodzajowej towarzyszy tabliczka z podstawowymi informacjami o dinozaurach, mamutach, ludziach pierwotnych itd. Mali odkrywcy i ich duzi opiekunowie mogą poszerzyć swoją wiedzę także przy okazji wizyty w mini-zoo, galerii minerałów i skamielin czy Dino Kinie, w którym wyświetlany jest film dokumentalny “Wędrówki z dinozaurami”.

Na tym nie kończy się oferta Łeba Parku. Można sprawdzić się w płukaniu złota, strzelaniu z wiatrówki lub łuku, łowić ryby (tylko z własną wędką)… Aktywnemu spędzaniu czasu w bądź co bądź niezwykłej scenerii służą 18-dołkowe pole do minigolfa, plac zabaw dla dzieci oraz park linowy Małpi Gaj. Możliwości jest zresztą dużo więcej.

Trzeba wspomnieć że część atrakcji może wymagać uiszczenia dodatkowej opłaty. W tej grupie znajdują bądź znajdowały się m.in. Zamek Strachu, animacje i gry terenowe (z motywem przewodnim w rodzaju piratów czy Dzikiego Zachodu), Kino 7D, przejazdy stylizowanymi kolejkami czy Bajlandia.

Łeba Park tradycyjnie otwiera swoje podwoje pod koniec kwietnia. Zamknięcie sezonu następuje w pierwszych dniach października.

Odległość od ośrodka: ok 2,6 km

Ogród Ornitologiczny

Na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego w Nowęcinie, znajdującego się niemal na skraju Łeby, możemy zobaczyć niezwykły.

Pasja do kolekcjonowania ptaków, doprowadziła do powstania kolekcji ponad 2 tys. ptaków, z więcej niż 100 gatunków zgromadzonych z terenu całego świata. Pierwszymi ptakami w tej wielkiej kolekcji, były mandarynki i uszak, które mieszkały w przydomowym ogródku.

Z czasem, trzeba było powiększyć teren ekspozycji. Obecnie na obszarze pow. 300 ha mieści się wielki ogród otoczony zielenią z wieloma półwyspami, wyspami i stawami rybnymi. Część ptaków jest w klatkach, a część, głównie ptactwo wodne, mieszka poza klatkami.

Zdarza się, że na terenie ogrodów ląduje czasem ptactwo wędrowne. Podczas zwiedzania możemy się natknąć na zwierzęta „do towarzystwa”. Są to oryginalne świnio-dziki, kózki, króliki, zając czy kilka piesków.

Odległość od ośrodka: ok 2 km

Labirynt Park

To największy naturalny, tworzony przez wysokie krzewy labirynt w Polsce. Zajmuje powierzchnię 5000 m², w drodze do wyjścia trzeba zdobyć 5 obligatoryjnych baz. Orientację w terenie umożliwiają platformy widokowe, umieszczone w kilku punktach. W razie problemów, można kupić mapę. Małe dzieci można zabrać na jazdę w drewnianym wózku.

Na tym nie kończą się atrakcje tego rodzinnego parku rozrywki. Na najmłodszych czeka klasyczny plac zabaw i seria tematycznych zajęć z animatorami. Raczej dla starszych niż 5 lat gości przygotowano pole do gry w bule.

Dodatkiem, który zapewne zainteresuje wszystkich bez względu na wiek, będzie strefa gier planszowych, zręcznościowych i logicznych: od yengi i bierek po bilard. W sumie 10 propozycji, tworzących niepowtarzalny turniej. Cechą charakterystyczną wszystkich gier jest to, że wszystkie niezbędne przedmioty wykonane są w zdecydowanie większej niż zwykle skali i z niestandardowych materiałów – w końcu zabawa odbywa się w plenerze.

Niezwykły, iście zaczarowany ogród w Łebie pracuje zazwyczaj od maja do końca I dekady października.

Odległość od ośrodka: ok 1,1 km

Kaszubski Park Miniatur
w malowniczej wsi
Strysza Buda

Dysponuje kilkudziesięcioma modelami słynnych budowli z Polski i świata. A także szereg atrakcji dodatkowych, dzięki którym cała rodzina miło spędzi czas na wycieczce.

Naturalnie najważniejsze są zabytki, wszystkie w skali 1:25. Kaszubski Park Miniatur dysponuje ponad siedemdziesięcioma pieczołowicie wykonanymi makietami, pełnymi cieszących oko drobnych detali. Dzięki takim szczegółom można poczuć się jak w podróży dookoła świata. Są tu bowiem budowle ważne dla regionu i Kaszubów – np. zamek w Bytowie, kościół z Sianowa czy latarnie morskie polskiego wybrzeża – jak też obiekty w rodzaju krakowskiej Bazyliki Mariackiej, paryskiej wieży Eiffla, nowojorskiej Statuy Wolności, brazylijskiego Chrystusa z Rio czy egipskiego Sfinksa. Według ambitnych planów każdego miesiąca w Kaszubskim Parku Miniatur ma pojawiać się nowa konstrukcja bądź inna atrakcja.

I tak na gości czekają tutaj jeszcze Zamek Strachu, Gabinet Śmiechu oraz Bajkowa Kraina. Innymi słowy – Kaszubski Park Miniatur dysponuje własnym wesołym miasteczkiem. Z “potworną” wystawą interaktywną, krzywymi lustrami oraz kolekcją plenerowych rzeźb, nawiązujących do kultowych baśni i filmów animowanych. Ponadto działa tutaj kameralne mini zoo – sympatyczny zwierzyniec tworzą głównie owieczki, osiołki, kózki, kucyki oraz krówka szkocka.

Warto dodać, że obok Kaszubskiego Parku Miniatur funkcjonują jeszcze dwa inne parki rozrywki: Kaszubski Park Gigantów oraz Kaszubski Gracik. W związku z tym istnieje możliwość zakupienia wejściówek łączonych oraz przejażdżki barwną, wręcz bajkową kolejką.

Po drodze warto zrobić przerwę na spacer charakterystycznym deptakiem po Lęborku, sprawdzić jak wyglądają pozostałości zamku krzyżackiego i inne zabytki, odwiedzić miejscowe Muzeum.

Odległość od ośrodka: Kaszubski Park Miniatur w Stryszawie Buda – ok 61 km, Lębork ok 31 km

Muzeum Wyrzutni
Rakiet Rąbki

To odlotowe miejsce – poniekąd – na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego. Od 1940 roku na Mierzei Łebskiej funkcjonował tajny hitlerowski poligon doświadczalny, na terenie którego przeprowadzano zaawansowane testy rakiet. Miały służyć przede wszystkim celom bojowym, sprawdzano tutaj również nowe typy bomb lotniczych.

W latach ‘70 XX w. ocalałe z wojny części placówki przystosowano pod Stację Sondażu Rakietowego, w której wypróbowywano rakiety meteorologiczne wystrzeliwane w górne warstwy atmosfery.

Z tego okresu przetrwały resztki jednego bunkra, dziś zaadaptowane dla celów muzealnych. Dokładną historię tego miejsca przedstawią przewodnicy w trakcie ok. 30-minutowego zwiedzania. Najważniejsze w ekspozycji są dokładne, w większości wykonane w skali 1:1 modele różnego rodzaju rakiet – choć są również resztki oryginałów. Każdemu stanowisku towarzyszy stosowna tablica informacyjna.

Kolekcję uzupełniają zdjęcia, wojskowe plany i uzbrojenie oraz sprzęt z epoki: karabiny, motocykl, działo artyleryjskie itp.

Właściciel placówki oferuje zwiedzanie muzeum w kilku pakietach, m.in. z rejsem wycieczkowym po Łebsku i wycieczką po mieście kolejką turystyczną. Dodatkową atrakcją jest wysoka wieża widokowa, zbudowana na północnych brzegach jeziora, z której doskonale widać słynne łebskie wydmy i Morze Bałtyckie.

Odległość od ośrodka: ok 5,2  km

Muzeum Wsi Słowińskiej
w Klukach

Powstałe w 1963 roku to gratka dla wszystkich fanów historii i zabytkowych miejsc. Polecamy więc zajrzeć do kompleksu XIX-wiecznych budynków szachulcowych – miejsca, w którym zachowały się relikty dawnej kultury słowińskiej. 

Na 10 hektarach terenu objętego muzeum znajdują się: chałupy, obory, stodoły, magazyn na łodzie, cmentarz, szałas rybacki oraz dwa piece do wytwarzania chleba.

Najpopularniejszym z owych budynków jest „Chałupa Charlotty Klick”, wewnątrz której prezentowane są czasowe ekspozycje.

Odległość od ośrodka: ok 60,2  km

Muzeum Motyli

To w nim zebrano ponad 4 tysiące okazów z wielu różnych gatunków – nie tylko motyli. Przez szkło 102 gablot można zobaczyć spreparowane straszyki, pluskwiaki, pająki czy chrząszcze. Entomologiczne eksponaty pochodzą niemal ze wszystkich stron świata, brakuje tylko mieszkańców Australii i Japonii. Oczywiście nie mogło zabraknąć bogatych w informacje tablic i grafik. Dla dzieci przygotowano kolorowy, interaktywny test wiedzy o motylach, do rozwiązania po zakończeniu zwiedzania.

Kolekcja powstała na bazie prywatnego zbioru, przygotowywanego już od 1937 roku. Do najciekawszych okazów należą przedstawiciele gatunku Pawica Atlas – największych znanych motyli na świecie. Ci owadzi giganci rozmiarami przynajmniej dorównują kuchennej patelni – takiej o średnicy 24-30 centymetrów.

Muzeum jest otwarte dla turystów indywidualnych od maja do września

Odległość od ośrodka: ok 3,5  km

Muzeum Bursztynu

Zostało otwarte w maju 2017 r. Znajduje się w przepięknej miejscowości położonej w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego. Stworzone zostało po to, by przybliżyć ludziom wiedzę na temat bursztynu bałtyckiego. Sprawić by ludzie nie znający dobrze bursztynu-zakochali się w nim, a ci już zakochani, by pokochali go jeszcze bardziej – dowiadując się o bursztynowych dziełach sztuki, lub poprzez obserwację ukrytych w nim fragmentów fauny sprzed 40 milionów lat.

Bursztyn uczy historii, wprawia w zachwyt miłośników sztuki oraz intryguje naukowców. Nasze Muzeum to z pewnością zastrzyk wiedzy z różnych dziedzin nauki, dla wszystkich ciekawych świata.

Nasze Muzeum to też zabawa i to nie tylko dla tych najmłodszych, ale także dla dorosłych, a to za sprawą przenoszących nas w czasie komnat. Odwiedzając je przejdziesz przez bursztynowy las sprzed 40 milionów lat, odwiedzisz świat epoki lodowcowej, by wreszcie wejść na sale edukacyjną, pofruwać z owadami i zakończyć wędrówkę w komnacie eksponatów. Nasze Muzeum to zatem skarbnica wiedzy, zabawa dla dzieci i dorosłych i niezapomniane wrażenia. Muzeum Bursztynu odkrywa przed nami tajemnice powstawania bursztynu. W bardzo przyjemny i prosty sposób uczymy się historii tego niezwykłego kamienia.

Odległość od ośrodka: ok 3,5  km

Łebskie Klocki

To wystawa z klocków LEGO® łącząca w sobie elementy zabawy i edukacji. W odróżnieniu od innych tego typu wystaw w Polsce- my w Łebie stawiamy przede wszystkim na interaktywność!

Na naszej wystawie będzie można podziwiać imponujące budowle i eksponaty. Przede wszystkim jednak każdy będzie miał możliwość wprawić je samodzielnie w ruch! Takie rozwiązanie zachwyci każdego entuzjastę klocków lego!

Odwiedź i przenieś się wraz z dzieckiem w fantastyczny świat ulubionych klocków z dzieciństwa!

Odległość od ośrodka: ok 2,4   km

Jezioro Łebsko

Jest największym z kilku jezior przybrzeżnych Wybrzeża Słowińskiego i 3. pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Leży w całości na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Jezioro Łebsko nie było nigdy zatoką morską, powstało natomiast przez podniesienie się poziomu morza oraz zalanie nadbrzeżnych łąk.

Największą rzeką, zasilającą jezioro jest Łeba. Inne, mniejsze dopływy to: Kanał Żarnowiecki, Gardno – Łebsko i Łupawa – Łebsko. Powierzchnia jeziora wynosi 7 142 ha, długość 16,4 km, szerokość 7,6 km, a głębokość 6,3 metrów.

Co ciekawe, na Łebsku zachodzi zjawisko kryptodepresji, co oznacza iż dno jeziora jest poniżej średniego poziomu morza.

Odległość od ośrodka: ok 1,9  km

Jezioro Sarbsko

To podłużny akwen przybrzeżny, oddzielony od morza szeroką na ok. kilometr Mierzeją Sarbską. Jezioro płytkie (maksymalnie 3,2 metra), z mulistym dnem położonym nieznacznie poniżej poziomu Bałtyku – lustro wodny znajduje się mniej więcej na wysokości 30 cm n.p.m.

Większość południowych brzegów Sarbska porastają trzciny, z kolei na północy wznoszą się wydmy – najwyższe z nich mają ok. 22 m. Jezioro ma do 6,6 km szerokości i 1,2 km długości – jego powierzchnia to dokładnie 651,7 ha.

Sarbsko łączy się z wpadającą do morza Łebą poprzez rzekę Chełst. Jej nurt, liczący w sumie 31,8 km od źródeł pod Gościęcinem, uważany jest za jeden z najczystszych w całej Polsce. To także najważniejszy dla zasilenia jeziora w wodę ciek.Akwen wyjątkowo sprzyja nauce windsurfingu, o czym świadczy obecność kilku szkółek i wypożyczalni profesjonalnego sprzętu, zlokalizowanych na południowych brzegach jeziora.

Odległość od ośrodka: ok 3 km

Szlaki Turystyczne

Z Łeby w zasadzie wszystkie szlaki prowadzą w głąb Słowińskiego Parku Narodowego – tak można by pokrótce scharakteryzować większość najważniejszych tras turystycznych w okolicach Łeby.

Cenne i jednocześnie malownicze zakątki jednego z największych i najważniejszych obszarów szczególnej ochrony przyrody w Polsce to bez wątpienia doskonałe cele na dłuższą wycieczkę. Oczywiście nie tylko Słowiński Park Narodowy cechuje się wyjątkową urodą i dobrą siecią oznakowanych tras. Większość ścieżek da się pokonać zarówno na piechotę, jak i jadąc rowerem.

Kierując się na zachód szlakiem zielonym można dotrzeć do Góry Łąckiej – najwyższej i prawdopodobnie najsłynniejszej w Łebie wydmy. Jej wierzchołek wznosi się ok. 42 metry ponad poziom morza. Droga prowadzi przez “szczyty” Mierzei Łebskiej, co zapewnia niezły widok i na morze, i na jezioro. Można odwiedzić również Muzeum Wyrzutni Rakiet. Ten wariant trasy ma 18 kilometrów długości.

Również szlak zielony, aczkolwiek prowadzący na wschód, jest istotnym etapem wycieczki wokół jeziora Sarbsko. Prowadzi on przez tak samo ruchome, acz zauważalnie niższe niż nad Łebskiem wydmy – najwyższe sięgają niespełna 22 m n.p.m. Wyprawę warto przedłużyć aż do latarni morskiej Stilo, a to ze względu na estetyczne walory rezerwatu przyrody Mierzeja Sarbska. Droga powrotna prowadzi już wzdłuż południowych brzegów jeziora. W sumie do pokonania jest 31 kilometrów.

Czerwony szlak jest częścią Europejskiego Długodystansowego Szlaku Pieszego E9 i łączy Łebę np. z Rowami. W znacznej części pokrywa się on z trasą zieloną. Ścieżka wije się przez wydmy, plaże, lasy i brzegi jezior – Dołgiego Dużego oraz Gardna. Po drodze warto wstąpić na latarnię Czołpino. Droga do Rowów do ok. 36,5 km do pokonania.

Osoby zainteresowane tradycyjnym bogactwem kulturowym Pomorza powinny zainteresować się szlakiem żółtym do Gardny Wielkiej. Niespełna 40-kilometrowa trasa prowadzi bowiem przez takie miejscowości jak Gać, Kluki, Żarnowska czy Smołdzino. Poza tradycyjnymi chatami rybackimi o konstrukcji szachulcowej, wypadałoby jeszcze zobaczyć (i odwiedzić) Muzeum Wsi Słowińskiej i Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego. Istotna w rejonie jest także góra Rowokół (115 m n.p.m.). Ta droga jest prawdopodobnie najbardziej wymagająca pod względem kondycyjnym spośród wszystkich tutaj wymienionych.

Odległość od ośrodka: 5 rzutów kapeluszem Pirata…

Trasy rowerowe

Wzdłuż i wszerz Łeby prowadzi kilka urokliwych tras rowerowych:
  • TRASA ROWEROWA NR 1 – Łeba – Nowęcin – Sarbsk – Szczenurze – Nowęcin – Łeba (26 km). Trasa obok Zamku Soplica, zaprowadzi do Szkoły Windsurfingu „Habenda”, nad Jeziorem Sarbsko, a także nad urokliwe, całkowicie dzikie jezioro Czarne.
  • TRASA ROWEROWA NR 2 – Łeba – Rąbka – Wyrzutnia Rakiet – Wydmy – Łeba (15 km). Prowadzi wzdłuż Mierzei Łebskiej, pośród niepowtarzalnych ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym.
  • TRASA ROWEROWA NR 3 – Łeba – Nowęcin – Lucin – Żarnowska – Łeba (16 km). Po drodze znajduje się Mini-Zoo, molo na jeziorze Łebsko, a także niezwykłe widoki i krajobrazy srebrzystego jeziora oraz złocistych wydm.
  • TRASA ROWEROWA NR 4 – Łeba – Stilo – Ulinia – Szczenurze – Łeba (34km). Trasa prowadzi przez rezerwat przyrody „Mierzeja Sarbska”, rezerwat „Choczewskie Cisy”, latarnię Stilo i pomost na jeziorze Sarbsko.

Odległość od ośrodka: ok 3 km

Baseny w Łebie - basen
w Hotelu Łeba

Dostępny jest również dla osób przychodzących spoza hotelu. Kompleks posiada atrakcje dla całej rodziny.
Najważniejszy jest basen pływacki, o długości 17 metrów. Po sportowym wysiłku można zregenerować się za pomocą hydromasaży i biczy wodnych – a następnie przepłynąć kilka kolejnych basenów. Urządzenia przy głównej niecce to tylko jedna z metod na relaks po sportowej sesji na basenie. Bardzo przyjemną, zdrową i efektywną formą rekreacji są też sauny. Kompleks posiada 3 – saunę fińską, parową i na podczerwień. Wypada jeszcze wspomnieć o osobno płatnych zabiegach w strefie SPA & Wellness. Z myślą o małych dzieciach wyodrębniono płytki brodzik, w którym woda ma ok. 30°C. Naukę pływania umożliwia mini-szkółka, z odpowiednią kadrą i wyposażeniem. Basen w Hotelu Łeba jest czynny codziennie do 21:00 – godzina otwarcia zmienia się w zależności od dni tygodnia i miesięcy. W pełni sezonu wakacyjnego właściciele zalecają kontakt telefoniczny – liczba osób mogących jednocześnie przebywać na terenie pływalni jest ograniczona.

Odległość od ośrodka: ok 2,4   km

Discovery Park Łeba

Charakteryzuje się wieloma atrakcjami. Bardzo oryginalna, a zarazem pożyteczna jest Wakacyjna Szkoła Nauki Jazdy. W przeciwieństwie do torów kartingowych, tutaj liczy się nie jak najszybsze okrążenie tylko jazda zgodnie z przepisami kodeksu drogowego.
Doskonałym akwenem do spróbowania swoich sił w windsurfingu bez wątpienia będzie Jezioro Sarbsko. Stosunkowo płytkie (ok 3,2 m maksymalnej głębokości), z miękkim, piaszczystym dnem, z rozległą taflą dość przejrzystej i spokojnej wody (ponad 650 ha powierzchni). Kształt jeziora i wysokie, wydmowe brzegi przy północnych brzegach sprawiają, że wiatr wieje tutaj mocniej i częściej niż w innych “spotach” w regionie. Oczywiście w pobliżu działają wypożyczalnie sprzętu i szkółki (np. Maxsurf lub Habenda), w których instruktorzy pokażą jak prawidłowo należy zabrać się do tego sportu.

Odległość od ośrodka: ok 2,4   km

Rejsy Wędkarskie

Nie jest może największym ośrodkiem rybołówstwa na polskim wybrzeżu, ale i tak bezsprzecznie odgrywa w branży istotną rolę. Jest w niej miejsce także dla wędkarzy-amatorów, którzy złapaną rybę uwieczniają na zdjęciu i wypuszczają z powrotem do wody – choć zatrzymać i przyrządzić zdobycz w większości wypadków też można.

Wykupienie rejsu powinno obejmować również pewne ubezpieczenie oraz opłatę licencyjną za połów. Początkujący mogą liczyć na pomocną dłoń i radę ze strony opiekunów wyprawy.

Zazwyczaj na pokładzie jednostki o standardowej wielkości może jednocześnie przebywać ok. 10-12 osób.

Odległość od ośrodka: ok 1,2   km

Windsurfing

To wymagający, a mimo to coraz popularniejszy i powszechniejszy w Polsce wodny sport. Warunki do rekreacyjnego “złapania wiatru w żagiel” są tu znakomite.

Doskonałym akwenem do spróbowania swoich sił w windsurfingu bez wątpienia będzie Jezioro Sarbsko. Stosunkowo płytkie (ok 3,2 m maksymalnej głębokości), z miękkim, piaszczystym dnem, z rozległą taflą dość przejrzystej i spokojnej wody (ponad 650 ha powierzchni). Kształt jeziora i wysokie, wydmowe brzegi przy północnych brzegach sprawiają, że wiatr wieje tutaj mocniej i częściej niż w innych “spotach” w regionie.

Oczywiście w pobliżu działają wypożyczalnie sprzętu i szkółki (np. Maxsurf lub Habenda), w których instruktorzy pokażą jak prawidłowo należy zabrać się do tego sportu.

Odległość od ośrodka: ok 5  km

Park Rozrywki
Power Park Łeba

Posiada 6 tras parku linowego o różnym poziomie trudności, o długości od 42 do 246 metrów. W sumie przygotowano 68 przeszkód parku linowego i dwie atrakcje dodatkowe: 8-metrową, dwustronną ściankę wspinaczkową oraz skok wahadłowy z wysokości 14 m.
  • Ścieżka Maluch (10 etapów) przygotowana jest dla najmniejszych samodzielnych już dzieci.
  • Trasa Żółta (9 stacji) zawieszona jest na wysokości 2 metrów, wymaga minimum 110 cm wzrostu.
  • Trasa Zielona (10 przeszkód) przeznaczona jest już dla większych użytkowników, którzy poradzą sobie na poziomie 4 metrów.
  • Kolejne trasy – niebieska (12 etapów), najdłuższa czerwona (11 stacji) i czarna (16 przeszkód) – są już zdecydowanie mocniej wymagające i bez pewnego doświadczenia w parkach linowych lepiej do nich nie podchodzić.

Przed wejściem na którąkolwiek z atrakcji parku linowego należy przejść szkolenie z zasad bezpieczeństwa i posługiwania się niezbędnymi akcesoriami. Dla dzieci, które nie mają ochoty na sprawnościowe sprawdziany, przygotowano bardziej klasyczny plac zabaw z huśtawkami, piaskownicą, trampolinami itd.

Odległość od ośrodka: ok 3,9    km

Kajakarstwo

Na morzu, po okolicznych jeziorach, wreszcie spływy przez okoliczne rzeki – miłośnicy kajakarstwa będą mieli co robić w Łebie i jej rejonach. Różnorodność wyzwań, szlaki krótkie i wielodniowe, fantastyczne krajobrazy Słowińskiego Parku Narodowego… to wszystko oferują kajakowe wycieczki.
Pełny spływ rzeką Łebą należy zacząć w Sianowie, ok. 55 km w linii prostej od portowej miejscowości. Długość szlaku kajakowego w takim wypadku wynosi 111 kilometrów. Ze względu na wysoką trudność nurtu i sporą liczbę przymusowych przenosek (aż 14) trasa polecana jest wyłącznie doświadczonym i wytrzymałym kajakarzom. Taka wyprawa trwa ok. 6 dni. Właściciele okolicznych wypożyczalni kajakowych i organizatorzy spływów proponują również wybranie się nad Łupawę, Słupię, Redę czy Piaśnicę.

Odległość od ośrodka: ok 2,2 km

Jazda konna w okolicach Łeby to kilka możliwości:

Stadnina Koni Maciukiewicz to jeden z ośrodków jeździeckich funkcjonujących w sąsiadującym bezpośrednio z Łebą Nowęcinie. W stadninie przebywa na stałe ok. 35 zwierząt różnej maści, charakteru i rasy: do wyboru są m.in. konie małopolskie, wielkopolskie i szlachetnej półkrwi.

W ofercie znajdują się właściwie wszelkie sposoby zwiększania umiejętności i poprawiania technik jeździeckich: oprowadzanie, kółka na lonży, ujeżdżanie na zadaszonym maneżu, wyprawy w teren (np. wokół jeziora Sarbsko, nad samo morze lub przez Słowiński Park Narodowy), treningi skoków przez przeszkody itp. Kadra instruktorska może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem – Stadnina Koni Maciukiewicz powstała w 1992 roku.

Ośrodek jeździecki Senny w Nowęcinie to centrum jazdy konnej, znajdujące się nieopodal brzegów jeziora Sarbsko – na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, zaledwie 2 kilometry (w linii prostej) od wschodnich plaż w Łebie. Przeważającą częścią działalności funkcjonującego od 1994 r. ośrodka są kursy jeździeckie.

Obejmują one zarówno miłośników rekreacyjnego spędzania czasu z końmi, jak też sportowców przygotowujących się do poważnych zawodów. Instruktor prowadzący wszelkie zajęcia dla adeptów jeździectwa posiada uprawnienie trenera II klasy państwowej, który szkolił medalistów Mistrzostw Polski w skokach i wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.

W stadninie “Senny” żyje ok. 33 zwierząt, z czego 3 to wyjątkowo przyjazne dzieciom kuce. Ośrodek dysponuje kompleksowo wyposażoną stajnią (z dodatkowymi 10 miejscami dla zwierząt gości), krytą ujeżdżalnią, zewnętrznymi maneżami i własnym rozległym terenem, na którym można np. ustawić tor do skoków przez przeszkody.

Stajnia Choczewo to ośrodek jeździecki o bardzo szerokim zakresie usług związanych z końmi. Posiada wystarczająco rozwiniętą infrastrukturę i zaplecze, by zapewnić ciekawe doznania i początkującym adeptom sztuki jeździeckiej, jak i doświadczonym w podróżowaniu na końskim grzbiecie. W stadninie w Choczewie zazwyczaj przebywa ok. 30 koni różnych maści i ras, o odmiennej charakterystyce i temperamentach. Do wyboru są m.in. koniki polskie, szlachetne półkrwi, wielkopolskie, małe, polskie kuce, szetlandy, pełnej krwi angielskiej, konie holsztyńskie… Część specjalizuje się w długich rajdach po polanach, lasach czy nie tak odległych plażach, część znakomicie sprawdza się w trakcie zajęć hipoterapeutycznych, inne najlepiej czują się zaprzęgnięte do eleganckiej bryczki. Na terenie ośrodka zbudowano 3 padoki do nauki jazdy konnej – w tym jeden ogrodzony, najlepszy do oprowadzania na lonży lub za uzdę. Kadra instruktorów może poszczycić się niemałym doświadczeniem i certyfikatami wystawianymi przez szanowane w środowisku instytucje. Kilka boksów w nowoczesnej stajni zwykle stoi pustych, w ramach funkcjonowania hotelu dla zwierząt. Istnieje także możliwość zorganizowania kuligu oraz sesji fotograficznej.

Odległość od ośrodka: ok 3-4  km

pirat bialy
BON LOGO PNG BIALE

© 2020 upirata.eu All Rights Reserved Created by NoviStudio

Skontaktuj się z nami!